Bilgi Edinme

4982 Sayılı Bilgi Edinme Kanunu uyarınca yapılacak müracaatları değerlendirmek üzere Çiğli Belediyesi bünyesinde Bilgi Edinme Bürosu kurulmuştur. 

 

Dilek, şikayet, uyarı ve önerilerinizi  0232 520 60 00 telefonuna veya "bilgiedinme@cigli.bel.tr" adresine iletiniz. 

 

UYARILAR : Kanuna uygun olarak yapılmayan başvurular, dikkate alınmayacaktır. Lütfen aşağıdakilerden size uygun seçenekteki formu eksiksiz doldurunuz. 

Önemli Uyarı ; 4982 Sayılı Bilgi Edinme Hakkı Kanunu uyarınca Başkanlığımız Bilgi Edinme Birimi'ne müracaat ederek bilgi ve belge talebinde bulunan ve bu taleplerine elektronik posta yoluyla cevap verilmesini isteyenlerin, mynet adreslerine gönderilen bilgi ve belgelerin iletilemediği tespit edilmiştir.

Kamu kurumlarının işleyişine şeffaflık kazandırmak amacıyla 24 Nisan 2004 tarihinde yürürlüğe giren Bilgi Edinme Hakkı Kanunu, vatandaşa demokratik anlamda bilgi sahibi olma hakkı kazandırdı. Bu Kanun çerçevesinde yapılacak başvuru usulü ve yöntemleriyle ilgili ayrıntılı ve geniş bilgi ilgili yönetmelikle düzenlendi. Bu yönetmeliğe göre, 

Başvuru Usulü 

Gerçek ve tüzel kişiler tarafından yapılacak bilgi edinme başvurusu; Gerçek kişiler için başvuru sahibinin adı, oturma yeri, tüzel kişilerde ise tüzel kişinin unvanı, adresi ile yetki belgesini içeren dilekçeyle, istenen bilgi veya belgenin bulunduğu kurum ve kuruluşların bilgi edinme birimlerine yapılır. 

 

Elektronik Ortamda yapılacak başvurular 

Elektronik posta yoluyla yapılacak başvurular, kurumun sayfasında yayınlanan ilgili dilekçelerin doldurulması suretiyle, başvuru sahibinin adı soyadı, oturma yeri, T.C kimlik numarasını belirterek yapılır.

 

İstenecek bilgi veya belgelerin niteliği 

Bilgi Edinme Başvurusu, başvurulan kurum ve kuruluşların ellerinde bulunan veya bulunması gereken belgelere ilişkin olmalıdır. Ancak dilekçeyle istenen bilgi veya belgelerin kurum ve kuruluşların kayıtlarında olup olmadığının, bilgi ve belgelere erişim sağlanması işleminin, kurum veya kuruluşun günlük çalışmalarını aksatmaması ve kuruma makul olmayan bir yük getirmemesi esastır. 

 

Yayınlanmış veya kamuya açıklanmış bilgi ve belgeler  

Kurum ve kuruluşlarca yayınlanmış veya yayın, broşür, ilan ve benzeri yollarla kamuya açıklanmış bilgi ve belgeler, bilgi edinme başvurularına konu olamaz

 

Bilgi ve belgeleri yayımlama yasağı 

Yönetmeliğe göre, Basın organları, Kanun ve yönetmelikte belirtilen usul ve esaslar çerçevesinde erişilen bilgi ve belgeleri ticari amaçla çoğaltamaz, kullanamaz. Bilgi ve belgeyi sağlayan kurum ve kuruluştan izin alınmaksızın yayımlayamaz. 

 

Başvuruların kabulü, değerlendirilmesi ve işleme konulması 

Başvuru dilekçelerinin kabul edilmesi için mutlaka kanuna uygun olarak başvuru yapılması esastır. Dilekçenin eksiksiz doldurulması amacıyla kurum ve kuruluşlarda bilgi edinme yetkilisinden yardım istenir. Elektronik ortamda yapılacak başvurularda ise T.C kimlik numarası kontrolü yapılıp doğrulandıktan sonra, dilekçe işleme konulur. 

 

Başvuru sahiplerine yardım 

Bilgi Edinme biriminde görevli yetkililer, başvuruda bulunan kişiye sahip oldukları hakları kullanabilmeleri konusunda yardımcı olmakla ve yol göstermekle yükümlüdürler. 

 

 Bilgi Edinme Formunu aşağıdaki bağlantılardan bilgisayarınıza kaydedin, gerekli bilgileri doldurarak sizinle iletişime geçebileceğimiz bir elektronik posta adresi ile bilgiedinme@cigli.bel.tr adresine iletiniz.

 

Gerçek Kişiler İçin Bilgi Edinme Formu   |   Tüzel Kişiler İçin Bilgi Edinme Formu

İletişim Bilgilerimiz

TELEFON : +90 232 935 55 35

WHATSAPP : +90 538 011 47 47

e-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr

ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1. Sokak No:1 Çiğli / İZMİR

Çiğli Belediyesi'nde Ara


Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü © 2022