Müdürlükler | Veteriner İşleri Müdürlüğü diğer müdürlükler

Müdür : Yasemin ÖZGÜLER
Telefon :

0 232 520 6000 / 4010 / 4011 / 4012 / 4013 / 4021 / 4022

E-Posta : veterinerisleri@cigli.bel.tr
Yönetmelik : pdf
Hakkında :

İlçemizin dağlık bir alana kurulu olması, yüzölçümünün büyük olması, Harmandalı Çöp İmha Tesislerinin bulunması sahipsiz köpekler için doğal yaşam alanı oluşturmaktadır. Başıboş hayvan varlığının yoğun olduğu ilçemiz, aynı zamanda Sasalı Kuş Cenneti’ne sınırının olması sebebiyle de önem taşımaktadır. Atatürk Organize Sanayi Bölgesi hem sahipli hem de sahipsiz hayvan sayısı bakımından önemli bir potansiyele sahiptir. Dolayısıyla müdürlüğümüzün her yıl iş yükü katlanarak artmaktadır. Artan sahipsiz hayvan sayısı halk sağlığı açısından büyük tehdit oluşturmaktadır. Sokaklarımızda dolaşan çok sayıda hastalıklı köpek çevre sağlığını tehdit etmekte, başıboş hayvanlardan kaynaklanan ısırma vakalarında da önemli artış görülmektedir. Halkımızın sağlığını koruyabilmek, sahipsiz ve başıboş hayvan varlığını süratle kontrol altına alabilmek amacıyla kısırlaştırma sayımız her yıl giderek artmaktadır. İlçemizde sahipsiz hayvanlardan kaynaklanan sıkıntıların giderilebilmesi ve sahipsiz hayvan varlığının kontrol altına alınabilmesi için sahipli hayvanlara karne ve marka verilmekte, sahipsiz hayvanlar için ise kulak küpeleri takılmaktadır. Yakın zamanda kedi ve köpeklerin hepsine çip uygulaması başlayacaktır.

Klinik tanı ve tedavide kullanmakta olduğumuz araç ve gereçlerimize her geçen gün yenilerini eklemekteyiz. Yoğun çalışma temposuyla beraber ihtiyaç çeşitliliği de artmaktadır. Klinik tedavi ve tanı yöntemlerindeki yüksek beklentilerin karşılanabilmesi amacıyla kullanılmakta olan araçlar ve gereçlere yenileri ilave edilmiştir. Kan sayım cihazı, mikroskop, ultrason cihazı satın alınmıştır. 2 adet ambulans tarzında yeni araç alınarak araç sayımız 3’e çıkarılmıştır.

Vermekte olduğumuz hizmetin doğrudan insan ve hayvan sağlığını ilgilendirdiği dikkate alındığında, sadece mesai saatleri içine sıkıştırılmış hizmet anlayışı ile yeterli hizmetin verilemeyeceği ortadadır. Bu ihtiyacın karşılanması amacıyla çalışma arkadaşlarımız mesai saatleri dışında gelen şikâyetlere gece-gündüz, tatil, bayram, hafta sonu olmasına bakmaksızın gitmektedir. Veterinerlik çalışanlarımız geçici bakımevimizde bulunan hayvanların bakımı ve beslenmesi için fazla mesai yaparak hizmette devamlılığı sağlamaya çalışmaktadırlar.

Aşamalı olarak yakalama, toplama ve barındırma konusunda mevcut koşullar iyileştirilecek, çalışan personel sayısı artırılacaktır. İlçemizde gönüllü olarak çalışan Yerel Hayvan Koruma Görevlilerinin bize verdikleri destek ve yardımlarla hizmet kalitemizi artırmayı hedeflemekteyiz.

2010 yılından itibaren ilçemizdeki öğrencilere müdürlüğümüz tarafından, hayvan sevgisinin oluşması, hayvan sahiplenmenin şartları ve sorumlulukları, hayvanlardan insanlara bulaşan hastalıklardan korunmanın yollarının anlatıldığı brifingler verilmekte ve yılda ortalama bin öğrenci bu eğitimden yararlanmaktadır.

Matbu Formlar :

İletişim Bilgilerimiz

TELEFON : +90 232 935 55 35

WHATSAPP : +90 538 011 47 47

e-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr

ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1. Sokak No:1 Çiğli / İZMİR

Çiğli Belediyesi'nde Ara


Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü © 2022