Haberler tüm haberler

Çiğli; Hasret Gültekin’i unutmadı Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız; “Onlar, toplumun aynasıydı.”

Çiğli Belediyesi, 1993 yılında Sivas Madımak Otel’de katledilen 33 aydından biri olan Ozan Hasret Gültekin’i özel bir geceyle andı.  Doğum günü 1 Mayıs olan Gültekin’in hayatını ve türkülerini müzisyen Deniz Türkan’ın sahneye koyduğu geceye eşi Yeter Gültekin de katıldı. Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız; yaptığı konuşmada; Madımak’ın vicdanlarda kanayan bir yara olmaya devam ettiğini belirterek; “Hasret Gültekin’ler, Nesimi Çimen’ler, Muhlis Akarsu’lar, karanlığın yok etmeye çalıştıkları toplumun aynasıdır. Deniz Türkan’a katkılarından dolayı teşekkür ediyor; Yeter Gültekin’in adalet mücadelesi hepimizindir.” diye konuştu.

Ateşin semahını dönenleri unutturmayacağız

Tarihe Sivas katliamı olarak geçen Madımak olayında hayatını kaybeden Halk Ozanı Hasret Gültekin için Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonu’nda anma gecesi düzenledi. Gültekin’in eşi Yeter Gültekin’in de katıldığı gece, Sivas’ta hayatını kaybeden 33 aydın için saygı duruşu ile başladı. Etkinliğe ev sahipliği yapan Belediye Başkanı Onur Emrah Yıldız; müzikal öncesi yaptığı konuşmada derin duygular yaşadığını vurgulayarak şunları söyledi; “Sivas’la bağım, geçmişe dayalı. 18 Yaşında, Sivas Cumhuriyet Üniversitesi’ni kazandım ve o kadim coğrafyayla yolum kesişti. Pir Sultan’ın yetiştiği topraklarda yaşamış olmak, beni ben yapan değerleri kazanmamda etkili oldu. Madımak Oteli’nde yaşananlar, toplumun vicdanında kanayan bir yara olmayı sürdürüyor. Bugün burada, Hasret Ağabeyi anarken derin duygular yaşıyorum.  Nesimi Çimen’ler, Muhlis Akarsular toplumun aynası insanlar. Aydınlığın karanlıkla mücadelesi sürüyor. Bu anlamlı geceye katkı sunan, katılan herkese teşekkür ederim. Yeter Ablamıza tüm Çiğli için bir kez daha sarılmak istiyorum. Çiğli, Madımak’ta yanan ateşin semahına dönenleri asla unutmayacak, unutturmayacak. Gecede; Şirin Aktemur’un yazıp yönettiği müzikalde Hasret Gültekin’i, müzisyen Deniz Türkan canlandırdı.  Türkcan, bağlaması ile Gültekin’in annesi, oğlu ve eşi Yeter Gültekin’in olmak üzere; Mazlum Çimen gibi yakın arkadaşlarının özel anlarını seyirciyle buluşturdu. Çiğlililerin salonu hınca hınç doldurduğu müzikalde duygu dolu anlar yaşandı, Deniz Türkan’ın gösterisi ayakta alkışladı.

Yeter Gültekin: “Gerçek suçluların yakalandığını düşünmüyoruz”

Hasret Gültekin’in eşi Yeter Gültekin ise Deniz Türkan’a ve müzikalin yazarı Şirin Aktemur’a teşekkür ederek şu ifadeleri kullandı; “Şirin Aktemur, Uğur Mumcu’yu, Nazım Hikmet’i yazdı. Hasret Gültekin’i de yazmak ona çok yakıştı. Deniz Türkan Hasret’i yaşatmayı benimle birlikte omuzlamış bir kardeşimiz. Hasret’in katledilişin 31’inci yılındayız. Bu yalnız aydın katliamı değil aynı zamanda çocuk katliamı. 30 yıldır mahkemedeyiz. Duruşmalar bitmek bilmiyor, dosyalar kapatılıyor. Duruşma salonlarında katledildiğimiz için suçluymuşuz gibi muamele görüyoruz. Kimi hastalıktan kimi yaş nedeniyle affediliyor. Geçtiğimiz yıl Cumhurbaşkanı’nın hastalık nedeniyle affettiği son sanıklardan biri ile ilgili adıma itiraz dilekçesi verildi. Henüz cevap yok. Gerçek suçluların yakalandığını düşünmüyoruz. Biz, bu bozuk düzende sağlam çark aramıyoruz. Duruşmaları sahipsiz bırakmayacağız, bırakmıyoruz. Kendi tarihimizi, bu kadar belgeli bir katliamı doğru yazmak zorundayız.

29 Nisan 2024 14:59:52

İletişim Bilgilerimiz

TELEFON : +90 232 935 55 35

WHATSAPP : +90 538 011 47 47

e-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr

ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1. Sokak No:1 Çiğli / İZMİR

Çiğli Belediyesi'nde Ara


Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü © 2022