Haberler tüm haberler

Çiğli Gıda Şirketinden Kamuoyuna Duyuru

Çiğli Gıda Şirketine bağlı çalışanlar adına yetkisi olmayan sendika yönetimi 14.07.2021 tarihinde eylem yapacaklarını şirket yönetimine bildirmiştir.
Pandemi nedeniyle yaklaşık 1,5 yıldır kapalı olan tesisler, 1 Temmuz itibariyle hizmete açılmıştır. 1,5 yıldır hiçbir çalışanın fiili olarak çalışmamasına rağmen, şirket çalışanları kısa çalışma ödeneğinden yararlanmış ve üzerine maaşlarının tamamı karşılanarak ek ödemeleri yapılmıştır.
14 Temmuz’da yetkisi olmayan Sendika Yönetimi 1 Ocak’tan itibaren geçerli olacak şekilde, çalışmayan şirketten zam farkı talebinde bulunmuştur. Buna ek olarak yine fiilen çalışmayan şirketten Ocak – Haziran tarihleri arasındaki ikramiye ödeneğini de talep etmiştir.
Sadece 2 haftadan beri açık olan Çiğli Gıda Tesisi Akvaryum Kafe Restoran’ın mali durumu bu talebi karşılayamadığından, şu an için herhangi bir ödeme yapılamayacağı sendika yönetimine bildirilmiştir. Buna rağmen sendika yönetimi mesajlar atarak şirket çalışanlarını hukuksuz bir eyleme yönlendirmiştir.  

Çiğli Halkı Akvaryum Kafe Restorana alınmadı
Bu kanunsuz durumla ilgili şirket yönetimi sürecin durdurulması ve Akvaryum Kafe Restoranın faaliyetini sürdürürken görüşmelere devam edilmesi yönünde talepte bulunulmuştur.
Şirketin ticari faaliyetlerine engel olan bu eylemle birlikte Akvaryum Kafe Restoran’dan faydalanmaya çalışan Çiğli halkı restorana alınmamış, Kafe Restoran’ın girişine sandalyelerle bariyer yapılarak halkın girişi engellenmiştir.

Akvaryum Kafe Restoran zarara uğratıldı
Çiğli halkına hizmet eden sosyal tesis, çalışanlar tarafından hukuksuz şekilde gasp edilmiş duruma gelmiştir.  Emniyet güçlerinin de kendilerini uyarmalarına rağmen süreç devam etmiş, çalışanlar 3 gün boyunca kanunsuz eylem yapmışlar ve 08.00 -24.00 saatlerinde hizmet veren iş yerlerini bugün saat 17.00 itibariyle terk etmişlerdir. Şirket mali açıdan büyük zarara uğratılmıştır.
 Tüm bu süreçler Çiğli Gıda Şirketi’nin, çalışanların iş akdini fesih etmesine mecbur kılmıştır. Ancak DİSK Bölge Temsilciliği ile görüşmeler devam etmektedir.
Çiğli halkına ait olan Çiğli Gıda Şirketinin tek amacı Çiğli Halkına hizmet etmektir. Buna engel olan hukuksuz her türlü duruma müdahale etmek bizim için bir mecburiyettir.
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

Başkan Utku Gümrükçü “Çiğli halkının da emekçinin de mağdur edilmesine izin vermem”
Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü konuyla ilgili şu açıklamalarda bulundu: 
“Göreve geldiğimiz ilk günden itibaren bütün sorunları hem ilçe halkımızla hem de personelimizle ortak akılla çözme yolunu izliyoruz.  Herkesin hakkını biz savunuruz ama hiç kimsenin de Çiğli halkının hizmetlerden faydalanmasına engel olmasına izin vermeyiz. Biz Çiğli halkının vergileri ile bu kenti yönetiyoruz. Her kuruşun hesabını yaparak yönetmeye çalışıyoruz.
Ben emekçi arkadaşlarımı da mağdur etmem ama onların  da Çiğli halkını mağdur etme hakkı yok. Sorunun çözümü için belediye başkan yardımcılarımız ve meclis üyelerimizden oluşan bir komisyon kurduk. İşçilerle görüşmeler devam ediyor. Kamuoyuna yanıltıcı bilgiler vererek algı yürütmeye çalışanları dikkate almayın. Sendika temsilcisi olmadığı halde kendini temsilci olarak tanıtan ve basına demeç veren bir kaç provokatör istediği sonuca ulaşamayacak. Bütün baskılara rağmen eyleme sınırlı sayıda işçimiz katılmıştır. Bu provokatörlerin halkı da emekçiyi de mağdur etmesine asla izin vermem. Benim bir görevim de bu.
Ayrıca yaşanan bu süreç nedeniyle tesislerimiz bayram boyunca kapalı olacaktır. Aile içi bu sıkıntının vatandaşımıza daha çok yansımaması, halkımızın mağdur olmaması için böyle bir karar aldık.
Pandemi ve yaşanan ekonomik krize rağmen emekçilerimizi mağdur etmedik. Gülümseyen Emekçi, Gülümseyen Çiğli’ye daha bir canı gönülden hizmet eder. Biz de bu anlayışla hep yanlarında olduk. Bayram öncesi maaşlarını yatırdık. 
Yıllık yaklaşık 10 milyon liralık ciromuz sıfıra indi. Buna rağmen mağdur etmedik. Bundan sonra da mağdur etmeyiz.”

İletişim Bilgilerimiz

TELEFON : +90 232 935 55 35

WHATSAPP : +90 538 011 47 47

e-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr

ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1. Sokak No:1 Çiğli / İZMİR

Çiğli Belediyesi'nde Ara


Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü © 2022