Haberler tüm haberler

2022 Fakir Baykurt Roman Ödülü sonuçlandı

Çiğli Belediyesi tarafından büyük edebiyatçımız Fakir Baykurt adına düzenlenen Roman Ödülü sonuçlandı. Bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen 2022 Fakir Baykurt Roman Ödülü’ne katılan dosyaları Seçici Kurul ödüle değer bulmadı. Seçici Kurulun Kararıyla, 2022 yılı ödülünün katılan hiçbir dosyaya verilmemesi kararlaştırıldı.

 

Son başvuruların 14 Mart 2021 tarihinde yapıldığı 2022Roman Ödülü’nün Ön Seçici KurulundaOğuz Tümbaş,Handan Gökçek, Handan Tan ve Ali Balkız bulunuyor. Ödüle katılan dosyalar önce Ön Seçici Kurul tarafından incelendi ve bukurulun elemesinden geçen dosyalar, Roman Ödülü’nün Seçici Kurulu olanAdnan Binyazar, Bahri Karaduman, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Öner Yağcı tarafından değerlendirildi.

 

Seçici Kurulun Değerlendirmesi şöyle:

 

Ön seçici kuruldan gelen dosyalar dili, anlatımı, konusu, sorunsalı, özgünlüğü bakımlarından değerlendirdi.

          Genel olarak bu yıl gelen romanların düzeyinin çok düşük olduğunu, roman konusunda yazarların yeterince düşünmediklerini, araştırmadıklarını gördük. Romanı roman olarak bilmekle yazmak arasında çok önemli ayrımlar vardır. Romanı iyi bilmek, omurgasını kurmak, sorunsalını inandırıcı biçimde işlemek, özgün olayları, özgün kişilerle özgün bir dille vermeye çalışmak önemli bir ölçüttür. Okuyanı yalnızca olaylarla değil anlatım biçimiyle de heyecanlandırabilmek roman sanatının olmazsa olmazlarındandır. 

         Bir romanı özgün kılan öğelerden biri de toplumsal gelişmelere, ortama uygun yeni bir ruh hali yaratmaktır.  Ne yazık ki dosyalarda böyle bir ruh hali de yok.

          Gelen dosyaların içerik, anlatım, dil, sorunsal, özgünlük bakımından Fakir Baykurt adının yanına konamayacağı kanısındayız. 

          Yukarıdaki gerekçelerle 2022 Fakir Baykurt Roman Ödülü’ne değer bir yapıt bulunamamıştır.”

 

Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün ilkini, 2020 yılında Turan Ali Çağlar’ın “Amasanga” ve ikincisini de 2021 yılında, Ali Balkız’ın “Büyümek İstedim” isimli romanları kazanmıştı. Romanlar, Literatür Yayınları tarafından yayımlanarak, Türkiye genelinde okurla buluşturulmuştu.

 

 

Başkan Gümrükçü: “Roman Ödülümüzde çıta çok yükseldi.

 

Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün bu yıl üçüncüsünü düzenlediklerini belirten Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, “Seçici Kurulumuz ülkemizin çok seçkin edebiyatçılarından oluşuyor. Roman Ödülümüze katılan dosyaları çok titizlikle inceliyor. Dosyaların Fakir Baykurt romancılığına uygun olmasına dikkat ediyor. Bu yıl katılan dosyalarda Seçici Kurulumuz bu kriterlere uygun bir dosya bulamadı ve ödülü vermeme kararı aldı. Fakir Baykurt Roman Ödülümüzde çıta çok yükseldi. Amasanga ve Büyümek İstedimRomanlarıyla ödülümüz Türkiye’nin seçkin Roman Ödülleri arasında yerini aldı. Seçici Kurulumuz, ödülü vermiş olmak için değil, Türk edebiyatına, yazın dünyamıza değer katacak çalışmalara verilmesi için özen gösteriyor” dedi.

 

Fakir Baykurt Roman Ödülü’nün verilmeye devam edeceğini vurgulayan Başkan Gümrükçü, şunları vurguladı; “Önümüzdeki yıllarda Ödülümüzü kazanan dosyalar mutlaka çıkacaktır. Yine ödülümüzü vereceğiz, yine kazanan dosyalarımızı yayımlayarak Türkiye genelinde okurlarımıza sunmaya devam edeceğiz.”

İletişim Bilgilerimiz

TELEFON : +90 232 935 55 35

WHATSAPP : +90 538 011 47 47

e-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr

ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1. Sokak No:1 Çiğli / İZMİR

Çiğli Belediyesi'nde Ara


Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi Bilgi İşlem Müdürlüğü © 2022