Edebiyatın ve sanatın düşünce dünyamıza kattığı değeri biliyoruz. Yerel yönetimlerin bir görevinin de bu değeri yüceltmek olduğuna inanıyoruz. Bu düşüncelerle, Çiğli Belediyesi olarak Fakir Baykurt Roman Ödülü düzenledik.

Onuncu Köy, Amerikan Sargısı, Eşekli Kütüphaneci, Kaplumbağalar, Tırpan, Yılanların Öcü gibi eserleri yaratan Fakir Baykurt, Anadolu gerçekçiliğinin romancısıdır. Eserleri, yaşamdan beslenen gerçeklerden doğmuştur.

Fakir Baykurt’un bir eğitimci olarak verdiği mücadelede ve romanlarında yarattığı kişilerde hep umut vardır, mücadele vardır.

Anadolumuzun çeşitli bölgelerinden göç ederek, Çiğlimizi oluşturan insanlarımız Fakir Baykurt’un romanlarından çıkıp gelmişler gibidir. Eğitimcilerimiz O’nun TÖS’ünden mücadele gücü almışlardır.

Bu düşüncelerle, İzmir’de sadece Çiğli’de bulunan Fakir Baykurt Parkı’nın düzenlemesini yaptık. Belediyemizdeki etkinlik salonumuza Fakir Baykurt adını verdik ve Roman Ödülümü Fakir Baykurt adına düzenledik.

Roman Ödülü kararımızı verdikten sonra, ülkemizin seçkin edebiyat insanlarından oluşan Seçici Kurulumuzu belirledik. Adnan Binyazar, Öner Yağcı, Hidayet Karakuş, Işık Baykurt ve Bahri Karaduman kurul üyelerimiz oldular.

2020 Fakir Baykurt Roman Ödülümüze, 73 eser katıldı. İlk elemeden geçen 64 eser, yarışmaya katılmaya hak kazanarak, Seçici Kurulumunuz incelemesine sunuldu. Bu sayı roman ödülü için oldukça iyi bir katılım sayısı.

Kurulumuz uzun soluklu bir çalışma sonucunda, oybirliği ile Turan Ali Çağlar’ın Amasanga isimli romanını oybirliği ile ödüle layık gördü.

Seçici Kurul Amasanga Romanın, Kadın sorununu Hititlerden başlayıp Cumhuriyet dönemine uzanan büyük bir süreci yüzyılların içinden yarattığı kahraman kadınlarla anlatması; kadının aklıyla çağlar içinde ayakta kalmasını onun yaratıcı varlığına bağlaması; çağdaşlığın yaratılmasında kadın emeğinin yüceliğini, heyecan yaratacak biçimde vermesi; kültür değerlerini içselleştirerek işlemesi; Anadolu’nun diliyle, yerel deyimleri, sözcükleri, terimleri yazı diline sokarak, akıcı bir anlatım oluşturması; yüzyıllara uzanan bir süreci sağlam, yeni bir kurguyla anlatması nedeniyle Fakir Baykurt Roman Ödülünü kazanmaya değer görüldüğünü açıkladı.

Belediyemiz ödül şartnamesinde belirtildiği gibi, ödül olan romanı yayınladı.

Fakir Baykurt’un kitaplarını basan, Literatür Yayınları Amasanga’yı yayınlayarak, Türkiye genelinde dağıtımı yaptı. Amasanga ülke okuruyla buluştu. Böylece bir ilçe belediyesinin düzenlediği roman ödülünü kazanan eser, ilk kez ülke genelindeki kitapçılara dağıtılarak, okunması sağlanmış oldu.

Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Roman Ödülü her yıl verilmeye devam edilecektir. 2021 yılının ödül duyurusu, 15 Ekim 2020 günü yapıldı. Temennimiz, bu ödülün gelenekselleşmesi, yıllarca sürmesidir.

Bu çalışma, Fakir Baykurt’un çocuklarına okuma alışkanlığı ve yazma cesareti kazandıracaktır.

Okuyan ve yazan insanlarımız, ülkemizin yarınlarının daha güzel olmasını sağlayacaklardır.

Yaşasın edebiyat, yaşasın sanat.