Mart ayı meclis toplantımız 02.03.2020 Pazartesi günü saat 18:00'da yapılacaktır. 

YUKARI
Haberler / Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı

Çiğli Belediyesi 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde “Yerel Yönetimlerde Hak Temelli Engellilik Politikası Çalıştayı” düzenledi. Açılış oturumu Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan çalıştaya, engelli sivil toplum kuruluşlarının (STK) temsilcileri, belediyelerin engelli hizmetleri sorumluları, baro ve diğer STK temsilcileri katıldı. Çalıştaya yuvarlak masa düzenine geçilerek odak grup toplantıları ile devam edildi. Yapılan tartışma ve değerlendirmeler sonucunda tüm belediye hizmetlerinin kapsayıcı şekilde sunulmasına yönelik talepler politika belgesi haline getirildi.

Başkan Gümrükçü: “Engellilerimizin görüşleri çok önemli”

Çiğli Belediyesi'nin engelli hizmetleri birimini yeniden aktif hale getirdiklerini söyleyen Başkan Utku Gümrükçü şu açıklamayı paylaştı: "Bugüne kadar yapılan çalışmaları insan haklarına dayanan ve daha hak temelli bir anlayışla ileriye taşımayı hedefliyoruz. Belediyemizin bir kent konseyi yok, dolayısıyla engelli meclisimiz de yok. Kent konseyimize bağlı engelli meclisimiz kurulana kadar, yapılacak çalışmaların yol haritasını bu çalıştaydan çıkacak meclis belirleyecek. Bu meclis engelli hizmetleri biriminin de karar organı olacak aslında. Çalıştay sonuçlarını kamuoyuna deklare edeceğiz. Bu çalıştaydan arzu ettiğimiz bir başka şey, bu alandaki STK’nın bizleri takip etmeleri, çalışmalarımıza dâhil olmaları, bizimle tartışmaları ve bizden talep etmeleridir. Envanter çalışması için, muhtarlar, okul aile birlikleri ve STK ile yapacağımız toplantıların 2020 Haziran ayına kadar bitmesini ve yol haritamızın ortaya çıkmasını hedefliyoruz. Çalıştay sonuç belgesi, bizim de politika belgemiz olacak ve bunu 5 yıl içinde uygulamaya çalışacağız”.

Başkan Yardımcısı Barbaros Kiriş: “Eşitlik sağlanmalı”

Çiğli Belediyesi Başkan Yardımcısı Barbaros Kiriş konuşmasında engellilerin yaşama katılım mücadelesinde karşı karşıya kaldığı en büyük sorunun ayrımcılık ve dışlanma olduğunu vurguladı. Kiriş, “Engelliler kimseden empati, hoşgörü, lütuf, sevgi veya kardeşlik beklemiyor.  Tek talepleri kanun önünde eşitlik ilkesinin hayata geçirilmesidir” dedi. Çiğli Belediyesi olarak engelli hizmetlerini hak temelli yaklaşımla ele alma kararlarını paylaşan Kiriş, engellilere yönelik hizmetlerin keyfilikle ele alındığını ve lütuf olarak sunulduğunu ifade ederek, engellilerle birlikte politikaların belirlenmesinin önemine değindi.

AÇILIŞ OTURUMU

Çalıştayın öğleden önceki oturumu Çiğli Belediyesi Meclis Salonu’nda yapılan “Hak Temelli Yaklaşım”, “Türkiye’de Engellilik Politikası” ve “Engelliler ve Yerel Yönetimler” başlıklı sunumlarla başladı.

Engelli Hakları Aktivisti Bahar Yavuz: “Her yere para dağıtırsanız paranız bir gün biter”

Engelli Hakları Aktivisti Bahar Yavuz, “Hak Temelli Bakış” hakkında konuşarak, hepimiz aynı anda aynı şeylerden bahsediyor olmazsak, benzer çıkarım yollarını takip edemeyiz. Engel dediğimiz şey şu anki kabul ettiğimiz toplumsal düzenlemelerin ve sunulan hizmetlerin bazı bireyleri dışarıda bırakması nedeniyle ortaya çıkan durumdur. En temelde karşılaştığımız model yardım temelli dediğimiz, engellileri eksik ve kusurlu bireyler olarak görüp, onlara çeşitli yardımlar yapılması, para verilmesi ve ücretsiz hizmetler sunulmasına yönelik uygulamalar oluyor. Bu yardım temelli modelde, sisteme yeni engelliler girdikçe kaynakların tükendiğini görüyoruz. Her yere para dağıtırsanız paranız bir gün biter. Çünkü her engelli insanın sağlığa ve sosyal yaşama katılma gibi hakları var. Yavuz, sadece engellileri hedefleyen çalışmalar yerine engellilerin tüm hizmetlerden herkes gibi eşit yararlanmasına yönelik politikalara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Akademisyen Adil Çamur:  “Engellilik politikasının geçmişi var”

Dokuz Eylül Üniversitesi Araştırma Görevlisi Adil Çamur “Türkiye’de Engellilik Politikası” başlıklı konuşmasında mevcut engellilik politikasının hak temelli yaklaşımla yeniden ele alınması gerektiğini belirterek, yerel yönetim uygulamalarının engellilik politikasının oluşturulmasında etkili olduğunu söyledi. Çamur, Türkiye’de engellilik politikasının varlığı hakkında konuşarak, engellilik politikasının kökenlerinin Refah Partili ve Adalet ve Kalkınma Partili belediyelerin 1994 ve sonrasında başlayan uygulamalarıyla ilişkili olduğunu ifade ederek, Cumhuriyet Halk Partili yerel yönetimler için de bu imkanın olduğunu vurguladı.

Engelli Hakları Aktivisti Mahir Işık: “Engellilere bakış açısı yanlış”

30 yıldır derneklerde STK’nda hak temelli yaklaşımla engellilik sorunları üzerinde çalışan biri olduğunu söyleyen Mahir Işık, “Çiğli Belediyesi’nin, 10 Aralık İnsan Hakları Gününde engellilik üzerinde bu çalıştayı yapmasını çok önemsiyorum. Bu bir fırsat diye düşünüyorum. Engelli hakları ile ilgili Türkiye’de bir politika var ama biz bunun neresindeyiz? Ben bunu 30 yıldır anlamış değilim. Toplum ya da yerel yönetimler engelliliğe nasıl bakıyor? Bir bakış açısı var ama bana göre yanlış”. 2005’te çıkan Engelliler Kanunu’nun dahi eksiklerine rağmen uygulanmadığını ve sorunların devam ettiğini söyleyen Kılıç, yerel yönetimlerin engellilik politikasındaki eksiklerini “yerel yönetimlerden dertliyiz” sözleriyle dile getirdi.

BELEDİYELER NE YAPMALI, NE YAPMAMALI?

Çalıştayda öğleden sonra 7 çalışma grubunda, iki saat süren odak grup toplantıları yapıldı. Çalışma grupları “engelli bireyler ve engelli ebeveynleri”, “belediye çalışanları/temsilcileri”, “STK temsilcileri ve engelli yakınları” olarak üç grupta sınıflandırıldı.

Engelli bireyler ve engelli ebeveynleri ile yuvarlak masa biçiminde, moderatör ve raportör eşliğinde yürütülen toplantıda, 8 kişiden oluşan 5 grupla birlikte şu sorular yanıtlandı:

1. Herhangi bir belediyeden engellilik özelinde hizmet aldınız mı?

2. Belediye hizmeti alırken engelli olduğunuz için Ulaşım, kültür, eğitim-kurslara katılım gibi konularda ayrımcılığa uğradınız mı?

3. Ulusal/uluslararası engelli günlerinde belediye ne yapmalı, ne yapmamalı?

4. Belediyenin engelli STK’ları ile ilişkisi nasıl olmalı?

5. Belediye hizmetleriyle ilgili talepler ve öneriler.

ENGELLİLER İLE İLETİŞİM NASIL KURULUYOR?

Çalıştay kapsamında İzmir’deki belediyelerden katılan temsilciler de belediyelerin engelli politikalarına ilişkin tartışma yürüttü. Çiğli Belediyesi Fakir Baykurt Salonundaki bu grupta tartışılan sorular ise şöyle:

1. Belediye hizmetleri engelli grubuna göre farklılaşıyor mu?

2. Engelliler ile iletişim nasıl kuruluyor? Telefon, internet üzerinden mi, belediye birimleri mi engellilere gidiyor; onlar mı belediyeye geliyor?

3. Belediyenin engelli politikaları nasıl belirlendi? Bu konuda danışmanlık hizmeti alındı mı?

4. Belediyelerin karşılıklı işbirliği imkanları nelerdir?

SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI İLE İLİŞKİLER

Son grupta ise engelli STK temsilcileri ve engelli yakınları yer aldı. Çiğli Belediyesi Meclis Salonundaki toplantıda değerlendirme ve çözüm önerilerine odaklanan iki sorunun cevabı arandı:

1. Belediyelerin engelli hizmetlerini ve engelliliğe yaklaşımını nasıl değerlendiriyorsunuz?

2. Belediyelerin engelliliğe yaklaşımına ve engelli hizmetlerine yönelik talep ve önerileriniz nelerdir?

DEĞERLENDİRME OTURUMU

Odak grup görüşmelerinin ardından tüm katılımcıların yer aldığı değerlendirme oturumunda, çalışma gruplarında dile getirilen görüşler moderatörler tarafından özetlendi. Çalışma grubu özetlerinden çıkan anahtar kavramlar, tüm katılımcılar tarafından tartışıldı ve değerlendirildi. Bu çalıştayın nihai raporunun tamamlanması ve paylaşılmasıyla oluşturulacak hedef ve ilkeler ise Çiğli Belediyesinin engellilik politikasının çerçevesini oluşturacak.


13 Aralik 2019 16:10:51

Haberler

KISAYOLLAR

Sosyal medyadan takip ediniz :
İletişim Bilgilerimiz
TELEFON : +90 232 376 99 80 WHATSAPP : 0 538 011 4747 | E-POSTA ADRESİ : halklailiskiler@cigli.bel.tr
ADRES : Ataşehir Mah. 8001/1 Sok. No:1 Çiğli / İZMİR

ÇİĞLİ BELEDİYESİ ARAMA MOTORU

Tasarım / Programlama : Çiğli Belediyesi | © 2019 Çiğli Belediyesi. Tüm Hakkı Saklıdır. | Çiğli Belediyesi Webmail